Region Östergötland

Ledning och kontakter för Klinisk kemi

Förfrågningar om provsvar m.m. till Klinisk kemi: 010-103 4490

Eva Fremner
Verksamhetschef
010-103 83 31,  070-574 4766
Eva.Fremner@regionostergotland.se

Namik Hamzic
Enhetschef Klinisk kemi US
010-103 70 52, 072-208 2741
Namik.Hamzic@regionostergotland.se

Ann-Louise Oander                           
Enhetschef Klinisk kemi ViN
010-104 37 85,   070-211 8350
Ann-Louise.Oander@regionostergotland.se

Ann-Charlotte Mengel
Enhetschef Klinisk kemi LiM
010-103 32 38,  070-574 4767
Ann-Charlotte.Mengel@regionostergotland.se

Susanne Iverlöv Lindkvist                 
Enhetschef Primärvård Vårdcentralerna: Tannefors, Ryd, Linghem, Kisa, Österbymo, Kärna, Ljungsbro, Skäggetorp och Valla
010-103 32 58, 072-249 3440
Susanne.Iverlov.Lindkvist@regionostergotland.se

Camilla Graversen                               
Enhetschef Primärvård Vårdcentralerna: Ekholmen, Åtvidaberg, Kungsgatan, Cityhälsan Söder, Cityhälsan Norr, Cityhälsan Centrum, Geria Söderköping och Valdemarsvik
010-104 71 28,   070-255 6160
Camilla.Graversen@regionostergotland.se

Maria Lyckow                                   
Enhetschef Primärvård Vårdcentralerna: Mjölby, Skänninge, Boxholm, Mantorp, Borensberg, Ödeshög, Vadstena, Brinken, Lyckorna och Marieberg
010-104 80 52,   070-248 1066
Maria.Lyckow@regionostergotland.se

Malin Torndahl
Enhetschef Teknik och materialsupport
010-103 26 53, 070-352 6885
Malin.Torndahl@regionostergotland.se

Cecilia Mattisson                              
Koordinator, avtalsansvarig kundutförd laboratorieverksamhet
010-103 20 96, 070-242 2096
Cecilia.Mattisson@regionostergotland.se

Kontaktinformation till läkare, FoU-samordnare, laboratorieinstruktör och kemister

Besöksadress på US:
Klinisk kemi (rutin-kemi, Ingång 1 eller 7, målpunkt K plan 11
special-kemi + FoU ingång 64)
Universitetssjukhuset
581 85 Linköping